Katės intelektas

Kačių intelektas būna skirtingas, kaip ir jos pačios. Kai kurios gali numatyti daugelį sitacijų, kitos su situacija susipažįsta tik visiškai į ją įtrauktos, o tarp pastarųjų yra ir tokių, kurios suvokti pradeda tik tada, kai viskas senių seniausiai pasibaigė, negrįžtamai ir nepakeičiamai praėjo.


Protingos katės gali ,,skaityti“ mūsų mimiką, gestus, balso skambesį, atitinkantį tam tikrą nuotaiką. Netgi mažiau nuovoki katė tiksliai žino, ko iš jos tikisi šeimininkė, ir pagal žmogaus elgesį gali nustatyti, kokia jo dvasinė būklė, netgi tada, kai žmogus apsimeta, kad viskas gerai.


Protingesnės katės, pvz., gali kaip reikiant ,,pagadinti kraują“ savo šeimininkams, netgi keletą valandų apsimesdamos ,,paslaptingomis“. Katės tiksliai žino, kas jas labiau myli – šeimininkas ar šeimininkė – ir tuo naudojasi, kiek tik gali.


Iki šiol nėra išspręstas klausimas, ką reiškia sąvoka ,,katės intelektas“. Protinga (intelektualia) katę galima laikyti tada, kai ji sugeba ,,duoti ir imti“. Iš kitos pusės – tai katės noras gauti laisvę bendraujant su žmogumi. Katės egzistavimas taptų siaubingu, jei ji būtų priversta daryti vien tai, ko mes iš jos reikalaujame, ji paprasčiausiai nuo mūsų pabėgtų. Jai būtina nuosava laisva teritorija, kur ji galėtų ramiai gyventi savo įprastą katišką gvenimą.


Todėl ir katė suteikia žmogui didelę veiksmų laisvę, ji nereikli, o poreikiai kuklūs. Tokia veiksmų laisvė, kurią žmogus ir gyvūnas suteikia vienas kitam, labai svarbi, kad vystytųsi tikra draugystė. Abu gerbia vienas kitą, tačiau nėra ,,surišti“ tos meilės.


Jei santykiai klostosi būtent taip, katei patinka, kai ją šaukia, ji ateina ir kviečiama ir tai sieja ne su prievarta, bet su maloniu būsimu susitikimu. Ji jaučia, kad ją gerbia, supranta ir savo ruožtu yra pasirengusi suteikti malonumą mums, žmonėms. O didžiausias malonumas, kurį katė gali suteikti žmogui – yra pagarba jo tvarkai. Jai tai pasiseks lengviau, nei daugelis iš mūsų galvoja, jei ir mes kreipsime dėmesį į jos tvarką.


Parengta pagal: Gyvūnų augintojų vadovas. Viskas apie naminius gyvūnus, Kaunas, 2010 m.